Дизайнери НБУ використовували в новій купюрі 1000 гривень піратський шрифт, порушивши авторські права Adobe

Приблизно рік тому сталася вельми курйозна ситуація, коли з’ясувалося, що скандальний законопроект про протидію кіберзагрозам (№6688), який передбачає блокування сайтів без рішення суду, готували в піратської версії текстового редактора Microsoft Word. У центрі чергового подібного скандалу тепер опинився НБУ з дизайном нової банкноти 1000 гривень — в якій використовується піратський шрифт.

Нагадаємо, 25 червня НБУ показав банкноту нового і самого високого номіналу в 1000 гривень. Саме рішення про необхідність введення купюри викликало запеклі суперечки. Чимала частина критики припала саме на дизайн. Через тиждень була опублікована велика статтю з результатами детального аналізу особливостей зовнішнього оформлення банкноти, проведеного незалежними шрифтовими дизайнерами. Уважно придивившись до новій банкноті, створеної дизайнерами НБУ з використанням 11 шрифтів, вони помітили, що з написом «Одна тисяча гривень», зробленим шрифтом Bickham Script, на зворотному боці щось не так. Відшукавши оригінальний шрифт, яким вона зроблена, вони встановили, що деякі з букв відрізняються від оригінальних. Ця невідповідність найбільше помітна в слові «гривень», особливо ріже дизайнерське око буква «в».

Читайте также:   Ціни на нафту знижуються на тлі росту запасів у США

Офіційну кириличну версію шрифт Bickham Script, було створено дизайнером Річардом Ліптоном в 1997 році і потім ліцензовано компанією Adobe. І вона відрізняється від тієї, що використовували дизайнери НБУ.

В процесі власного розслідування автори знайшли серію піратських шрифтів Bickham (Script One, Script Two і Script Three) підписані ім’ям якоїсь Олександри Гофман. Як виявилося, в шрифтових колах вона досить відома як автор крадених версій шрифтів, які підписувала своїм ім’ям і далі поширювала безкоштовно без дозволу авторів. Серію краденого Bickham Script вона зробила в 2005 році.

Щоб остаточно все прояснити, Богдан Гдаль написав творцеві шрифту Bickham Script Річарду Ліптону, який перенаправив його до шрифтового дизайнера Франка Грісхамера, що працює в Adobe. Саме Adobe має всі права на цей шрифт. Франко Грісхамера підтвердив підозри українських дизайнерів, наводимо його відповідь повністю нижче:

Читайте также:   Лідер з виробництва чіпів для майнингу криптовалют планує звільнити понад 50 % штату

«До випуску шрифту Bickham Script Pro 3 в 2016 році не було жодної офіційної кириличної версії шрифту. Однак я якось зустрів піратський зразок в 2012 році на упаковці цукерок в супермаркеті в Німеччині.

Я знаю, що Річард Ліптон робив розширений варіант шрифту для церкви LDS. Зараз на ньому грунтується остання офіційна версія. Пам’ятаю, що ми витратили близько року часу, щоб привести все в порядок. Я не знаю, хто прибрав до рук версію для цієї церкви або може хтось зробив кирилицю на основі латинської версії.

Шкода, що Національний банк України не помітив недоліків шрифту. І це, безумовно, не Bickham Script Pro 3. Так чи інакше, наша ліцензія не дозволяє вносити зміни в шрифт».

Франко Грісхамер, дизайнер Adobe.

На уточнююче питання, чи буде компанія Adobe вимагати у Національного банку України купити ліцензію на оригінальний шрифт або наполягати на відшкодуванні збитків, Франк відповів, що не уповноважений коментувати ситуацію. Він зазначив, що для вирішення проблеми потрібно створити абсолютно нові друковані форми банкнот з ліцензійною версією шрифту.

Читайте также:   Падіння продажів iPhone: головне з фінансового звіту Apple

Вишенькою на торті є те, що цей же шрифт НБУ використовував в оновленій купюрі номіналом 20 гривень. І, схоже, він повинен бути використаний у всьому номінальному ряді гривні з удосконаленими банкнотами 20, 100, 500 і 1000 гривень.

У коментарях до оригінальної публікації Богдана Гдаля другий дизайнер Андрій Шевченко додав, що дизайнери НБУ також використовували невідому модифікацію безкоштовного шрифту Scriptina Pro (напис імені Вернадського), який не має кириличної версії. При цьому ліцензія на цей шрифт не дозволяє вносити зміни в шрифт.

Що ж, якщо вже у вільному обігу нова банкнота 1000 гривень з’явиться тільки восени (з 25 жовтня 2019), то у дизайнерів НБУ ще є час виправити це прикре непорозуміння.

Не успеваете всё читать ?
Подпишитесь на рассылку Financoff.
Самое важное и интересное из
сегодняшних новостей вам на почту.

Это бесплатно.
Нет комментариев

Напишите комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.